Pretraga:

уторак, 6. август 2019.

Jahanje konja - hipoterapija

Ćao svima!
Pošto sam  prošli put pričala o mojim opreacijama sad sam htela da podelim sa vama jedno jako lepo i korisno iskustvo , ako još uvek  niste jahali , verujte mi , nećete pogrešiti ako se odlučite na taj korak! Osećaj je divan ! Osim toga što se lepo osećate , utičete na vaše zdavlje .Naučno je dokazano da hipoterapija pomaže invalidima , a i jedna stvar koja je stvarno dobra vi neradite ništa . Sve što treba da uradite je sasvim lako : sedite konju na leđima i čvrsto se držite .

Kakav  osećaj sam imala?

Prvi put sam se susrela sa konjima kad sam kad sam imala 6 godina . Otšla sam na izlet sa porodicom u Dvorac Fantast . Tamo se pored samog dvorca nalazi ergela konja  , konji mogu da se  diraju i hrane pored samog jahanja . Kad sam prvi put sela na konja , mislila sam da ću pastti jer je konj jako visok , ali čim je počeo da se kreće osetila sam kako mi adrenalin raste  i  počela sam da uživam u tome i da neskidam osmeh sa lica . Imala sam utisak da su svi odjednom nestali i da smo tu samo konj i ja . Osetila sam se kao da sam neustrašiva , više nije bilo onog straha . Kao da sam pročistila pluća . Bilo mi je teško da siđem s njega. Želela sam da jašem ponovo i jesam samo što nisam odmah već par godina kasnije . Utisak je ponovo bio isti  želela sam ponovo . I ako još nisam bila ponovo nadam se da ću uskoro moći opet da odem . 

 Šta kažu stučna lica?

Kao što sam na početku rekla mi nesvesno jahanjem utičemo na zdravlje i fizički i psihički . što je stvarno dobro jer bez puno napora može nešto da se postigne.
Jahač je na konju bez sedla, jer se na taj način bolje prenose ritmičke oslcijlacije, koje simuliraju pokrete karlice kod ljudi. To je izuzetno dobar motorni trening karlice i trupa gde se karlica pokreće u svim pravcima (napred-nazad, bočno, rotacija), što se ne može dobiti u drugim uslovima. Nijedna mašina za vežbanje, ili program vežbi ne mogu obezbediti toliku efikasnost. Kod osoba koje se otežano kreću ili se kreću pomoću invalidskih kolica hipoterapija bi predstavljala dobar terapijski izbor kao dopuna standardnim terapijama. Kretanje je kod zdrave osobe automatska radnja o kojoj se ne razmišlja ali kada postoji nemogućnost, jahanje konja to najuspešnije simulira i dobija se najbolji odgovor organizma. Naime, pokreti koji se prenose sa leđa konja na jahača, šalju "dobre" impulse ljudskom telu, organizam ih prepoznaje, na njih reaguje, zbog čega je i efiklasnost ove terapije toliko izuzetna. - kažu fizijatri 
Takođe pored toga oni kojima je svakodnevna kuća - škola - bolnica - kuća ( kao što je moj slučaj ) prija  je provesti dan u prirodi sa životinjama.  Fizijatri takođe kažu da to utiče na samopouzdanje i učimo kako da pirmimo i dobijamo pomoć od drugih . 
Jedno od takođe bitnih stvari je da se pored ovoga zaboravljaju problemi i prihvatamo  invadliditet kao deo svog života , da se osetimo SLOBODNO I PONOSNO  ŠALIMO I SMEJEMO !
Da naglasim jednu preporuku  fizijatra : Jahanje ne prija svima ., ne preporučuje se pacijentima sa iskrivljenjem kičme većim od 30%, onima koji boluju od artroze i luksacije kukova, kao i kod težih oblika osteoporoze i patoloških lomova kostiju. Takođe, onima koji pate od hemofilije, otvorenih rana (dekubitusa), nekontrolisanih epileptičnih napada, imaju cerebrovaskularne smetnje zbog aneurizme ili angioma i primaju terapiju koja utiče na koagulaciju krvi. 
Hipoterapija se preporučuje i odraslima i deci , terapija bi po preporuci lekara treba da traje oko pola sata . 
Nadam se da ćete i vi da uživate u jahanju  koliko sam i ja i nadam se da sam napisala potrebnu informaciju ako odlućite na hipoterapiju.


Vaša Aurora

Нема коментара:

Постави коментар

Šta nam rade kalupi koje društvo nameće?

 Ćao svima,  Prošli put sam pomenula kako svi imamo razne uloge i titule, a sa njima i očekivanja i odgovornost. Tako se isto desilo i Mulan...