петак, 26. јул 2024.

Zašto ne možemo da prestanemo da generalizujemo?

 Ćao svima, 

Već neko vreme sam htela da pišem, ali sam se topila i zalepila za knjige i telenovele. Kriva sam šta ću😅.Ali tu sam; sa jednim zanimljivom osvrtom. Za sve je odgovorna "Pravna plavuša". Generalizovanje i strah od različitog.

Legalna plavuša, film iz 2001. godine
Izvor: IMDB


Zašto, pitate se?

Ima više razloga, koje smo vrlo verovatno obradili, ali šta fali da ponovimo?😁

Moraju li sve plavuše biti glupe?

Ponovo te dosadne predrasude, stvarno u svakoj čorbi moraju da budu mirođija.  Želela sam da se dotaknem te teme uz pomoć ove zanimljive junakinje. Zašto? 
Zato što mi najviše volimo da sudimo po pretpostavki da je neko ovakav ili onakav. Možda smo čuli od nekog čitali ili imali neko pređašnje iskustvo. Ipak, ne mora sve biti isto. Život bi bio ekstremno dosadan, ako mene pitate.😉
Jedna od mojih omiljenh scena je kad prodavačici odgovori da neće moći nju da prevari za cenu, samo zato što je plavuša.


Vidite, ne sudi se samo osobama sa invaliditetom (hendikepom) po pitanju znanja, Kad kažem na znanje, mislim na inkluziju na polju obrazovanja

  O inkluziji je govorio izvršni direktor Akademske inkluzivne asocijacije, Milan Janković za Danas. Tekst možete pročitati ovde.  Uvek je bolje uzeti u obzir dva mišljenja nego samo jedno.

Akademska inkluzivna asocijacija je nastala 2000. godine u cilju podrške mladima sa hendikepom u visokom obrazovanju.

Tokom svih svojih godina prolazeći kroz obrazovni sistem, donekle sam stekla utisak da se i tu sve radi po nekakvom šablonu. Imate dijagnozu, pa vam ponude IOP. Čisto da razjasnim, ne kažem da to prosvetni radnici rade namerno, u većini slučajeva je to sve iz najbolje namere. Više bih volela da se upoznaju  sposobnosti svake osobe. Na kraju krajeva, to i jesmo, samo to očigledno volimo da zaboravimo. I El je uspela da upadne na Harvard iako joj niko nije verovao da će uspeti. Zamislite saznala sam da je ona  osvojila skoro najviši broj bodova na tom testu.


Moramo li da se promenimo da bismo bili vredni nekog/nečeg?

Ne znam da li ste primetili da je El na početku studija nije nosila roze. Čini se da je to indirektna poruka kako advokati ne bi shvatili ozbiljno ukoliko ne bi nosili ozbijne tonove,ili?
Na stranu to, ponovo kažem. Ne možemo svi biti isti.

 
Ne razmišljamo svi jednako, niti vrednujemo jednako stvari. Ne žive svi u istim uslovima. To su činjenice.
El je dokazala da dobar tim upravo i čine različiti ljudi, koji zapažaju druge stvari koje su potrebne za celinu sitacije, pogotovo u pitanju neka vrsta istraživanja. 
Od osoba sa invaliditetom (hendikepom) se očekuje da neke stvari ne mogu da rade kao ostali. Ono što nedostaje su podsticaji da pokušamo da uradimo nešto drugačije. Način na koji postupamo može biti drugačiji. To ne znači da to čini osobu manje vrednom ili važnom. Svi smo potrebni. Sa ili bez hendikepa.💕

Uvek uz vas, 
Vaša Julijana Aurora💜



Нема коментара:

Постави коментар