уторак, 25. јун 2024.

Strpljenje: vrlina ili mana?- 5 godina bloga

 Ćao svima, 

Pre pet godina na današnji dan sam otvorila ovaj blog. Nemogu da verujem da nam je ovo prvi mali jubilej!

Pišući ove tekstove, naučila sam mnogo toga i delila razna iskustva vezana za život osoba sa invaliditetom, i tako će i biti u budućnosti. Najvažnija lekcija koju sam naučila jeste da je za sve potrebno vreme.

Kako biti strpljiv, kad nas društvo tera da jurimo?

Moderno društvo izaziva nas da smo non-stop u pokretu, da nešto novo učimo, radimo, stvaramo, kako bismo bili prisutni i potrebni. To i nije loša stvar. Samo što ja smatram da je potreno strpljenje kako bismo mogli da se usavršimo. Shvatimo ljude oko nas i sami sebe.

Kad sam počinjala da pišem ovaj blog, nisam ni zamišljala da ću postati novinar. Imam još jedno  priznanje. Mislila sam da mogu da postanem novinar preko noći. Znate onu famoznu rečenicu; Ma znam ja ovo! 😎

Stvar je u tome što ja nisam imala pojma. Bilo je lako pisati kolumne, kad se one nisu mnogo razlikovale od tekstova koji su se nalazili na ovom blogu. Zahvalna sam urednici, koja je prepoznala da se moj hobi može izbrusiti i pretvoriti se u profesiju koja mi je omogućila mnogo toga.

Kornjača je bila brža od zeca


Izvor: Hedline. rs
Izvor: Hedline. rs


Kao i sa eksperimentom kornjače i zeca, ispostavilo se da sam mnogo grešila u nameri da  što pre dokažem nešto. Ne samo profesionalno, već i privatno. Ipak, ni te greške nisam htela da ostavim van ovog bloga- gde je na prvom mestu ljubav. Zahvaljujući tome što sam dozvolila sebi prostora za dah, odmor, grešku, postala sam bolja. Izgleda da kad stanemo, imamo mogućnost da vidimo širu sliku i svoje mesto.😉

Za novinarstvo sam od svojih mentora u Bečeju naučila da se fokusiram na detalje i analiziram. U Novinarskoj školi, vežba je bila ključ za dobar tekst. Škola web novinarstva pokazala je da sitnice mogu da promene sve.

Članovi upravnog odbora UNS-a u poseti
Arhiva bloga


Da bih naučila sve ovo, bilo mi je potrebno tri godine, a mi nismo ni na pola puta.

Isto važi i za položaj osoba za hendikepom. Za tako osetljivu temu, ne možemo da očekujemo promenu sutra. Čak ni za pola godine.

Zato, nastavljamo sa analizom cele situacije, strpljivo i mirno. Ko zna ko i šta nas čeka iza čoška!😇

Uvek uz vas, 
Vaša Julijana Aurora💜

среда, 19. јун 2024.

Šta znači biti hrabar?

 Ćao svima, 

Već danima mi se vrzma po glavi jedno pitanje, a to je šta znači biti hrabar? Pre su pisana dela kao što je "Hrabri krojač", pisalo se i pevalo o ljubavi. Tokom nekoliko radionica koje su imale fokus na ljubavi prema drugima i sebi shvatila sam da to sve ima veze sa vrednostima koje namećemo sebi, i koje su nam nametnute.

Takođe, sve to ima neke veze sa našom potrebom da budemo deo nečeg. 



Arhiva bloga, Memorijalni turnir u street basketu 2022.godine u organizaciji KZM Bečej

Sećate se kad sam pisala o toleranciji? Prisetimo se kako ona glasi UNESCO-va definicija:


 “Tolerancija je poštovanje, prihvatanje i uvažavanje bogatstva različitosti u svetskim kulturama, naša forma izražavanja i način da budemo ljudi."

 

 Ovo sve lepo zvuči, zaista. Ipak nešto mi se čini da ni jednu od ovih stavki nismo primenili u društvu. Evo ja, na primer, oduvek sam bila dosadna. Nikako kul. 😁Ne mogu da skačem po stolovima i penjem se na krov. Ne pijem aklohol, jer me prosto i jednostavno ne privlači, mada ne krivim one koji to rade. Ono što mi je teško padalo jeste da sam oduvek osećala potrebu pripadnem jednoj velikoj grupi kako bih osetila olakšanje  da pedagozi i psiholozi ne misle da sam asocijalna. 

Osobe sa invaliditetom se godinama bore da budu prihvaćeni i jednaki u svojim zajednicama. Ljudi se oduvek dele po grupama, a da bi u nju pripao moraš da se dokažeš- na neki način. 

Koje su vrednosti u trendu?

 Čini mi se da se danas hrabrost poistovećuje sa time da je hrabar onaj ko prati trendove i pravi nove i bolje rekorde, i da je to karta pripadnosti nekoj grupi ljudi.

Evo u Srbiji postoji nažalost nekoliko primera koje svedoče nasilje u školi od strane dece, a i roditelja. Vrednost koju ja tu mogu da zapazim je želja za osećajem  da imaš neku određenu moć koja je zasnovana na uterivanju straha. Ali opet... gde je tu uvažavanje nekoga kad društvo ima potrebu da izbaci svoje frustracije fizičim napadom na neku osobu/e, a da to pritom nije ni zasluženo. 

Milan Marić, naš poznati glumac je podelio svoja zapažanja i osećanja u potkastu "100 minuta buke",a sa onim čim se definitivno slažem jeste da svi nekako osećamo potrebu da se odbranimo. Evo videa ukoliko ste propustili da ga pogledate.


Šta znači zaobilaženje trenda?

Branislav Nušić je u predgovoru dela "Gospođa ministarka", govorio o svojoj viziji društva. On  je istakao da je potrebna hrabrost da ne šetamo po liniji- načelima koje je postavljeno ihaj još kad. 

Za mene hrabrost predstavljaju vrednosti kao što su; poštovanje, kompromis, porodica, ljubav i ranjivost.

Razmislite kuda civilizacija može da ode ukoliko se hrabrost poistovećuje sa agresijom i neograničenjem posledica nečijih postupaka.

Uvek uz vas, 
Vaša Julijana Aurora💜